» Cestujeme s miminkem
Cestování s miminkem

Jakmile odezní poporodní stres a únava, rádi si se svým miláčkem budete procházet nebo navštěvovat své rodiče či známé, proto nezbytnou součástí výbavičky je kočárek a autosedačka.

Cestování v kočárku

Každá budoucí maminka má dnes možnost vybrat si ze široké škály nabídek kočárků. Kočárky se liší barvou, konstrukcí, vlastnostmi i cenou. Jak se v nabídce orientovat? Podle čeho vybírat? Předně je dobré si uvědomit, že kočárek je potřebný nejen pro novorozence, ale slouží pro děti průměrně do dvou let. Pro výběr je vhodné rozdělit si etapy života dítěte na období, kdy dosud samo nesedí a na období, kdy již polohy v sedě běžně užívá.

Doporučujeme vybírat kočárky podle těchto parametrů:

1. HMOTNOST

Je velmi důležité, jak je kočárek těžký. Především pro maminky, které cestují městskou hromadnou dopravou. Ne vždy se najdou ochotní lidé, kteří Vám při nastupování s kočárkem pomohou.

2. KOLA

Výběr správných kol je ovlivněn především terénem, ve kterém se budete s kočárkem pohybovat. Pokud bydlíte na vesnici nebo blízko hor, bude se Vám lépe jezdit s většími koly s odpružením nebo nafukovacími koly. Malá tvrdá kolečka, většinou dvojitá a otočná, se hodí spíše pro jízdu po městě.

3. SKLADNOST

Pokud budete kočárek často převážet autem, hleďte na to, aby se dal snadno a rychle rozložit a složit.

4. VÝBAVA

Zjistěte si, co vše ke kočárku patří. Některé kočárky jsou včetně autosedačky, korbičky, tašky na rukojeť, nánožníku, pláštěnky, síťky proti hmyzu.

5. ÚDRŽBA

Důležité je, zda-li se potah kočárku dá sundat a vyprat.

 

Základní rozdělení kočárků:

  • Hluboký kočárek

Tento druh je vhodný pro děti dokud nezačnou samostatně sedět, přibližně do jednoho roku. Je charakteristický pevnou konstrukcí korby a zatahovatelnou střechou, která zakrývá polovinu kočárku. Tento typ je pro miminko nejlepší, protože je velmi prostorný, velmi dobře chrání před větrem, ale i zimou a je možné v kočárku miminko bez žádných problému i přebalit.

  • Sportovní kočárek

Tento druh je možný používat cca od 6 měsíců. V případě, že budete jezdit mimo město, kde je horší terén, tak je lepší si pořídit lehčí kočárek s nafukovacími koly.

  • Golfové hole

Jsou vhodné pro starší dítě, které už chodí samo a kočárek využijete jen na popojíždění, aby si dítě mohlo od chůze odpočinout.

  • Kombinovaný kočárek

Obsahuje více variant najednou, takže kočárek poslouží od narození dítěte až po dobu, kdy už dítě chodí samo a nepotřebujete kočárek.

Kočárky by měly být extrémně stabilní, současně by měly nabízet možnost zabezpečení dítěte – lze to řešit i přídavnými upínacími popruhy. Polohovatelná by měla být nejen opěrka zad, ale i část pod nohama. Součástí kočárku by měl být také nánožník pro chladnější období. Je dobré, aby kočárek měl úložný prostor (budete vozit plenky, svačinky, žínky atd..).

 

Cestování autem

Jak vybrat správnou autosedačku?

1. Základním kritériem je váha dítěte a také jeho výška (nesmí přerůstat sedačku).

Sedačky jsou rozděleny do skupin od 0 až III, které odpovídají určité váhové kategorii. Orientačně jsou také uvedeny věkové hranice.

  • 0-13kg - skupina autosedačky 0 a 0+ (kojenci)
  • 9-18kg – skupina autosedačky I (batolata až první rok mateřské školy)
  • 15-25kg – skupina autosedačky II (děti v mateřské školce a začátek školního věku)
  • 22-36kg – skupina autosedačky III (největší děti - od 6 let do výšky 150 cm)

2. Dále musí být technicky a tvarově vhodná do Vašeho automobilu.

Jak poznáte, že je autosedačka vhodná pro Váš automobil?

Na zkušební značce, která je umístěna na autosedačce, je údaj o možnostech použití.

Většinou je uvedeno označení „UNIVERSAL“, taková sedačka je vhodná pro téměř všechny vozy. Přesto ji také musíte před nákupem ve Vašem voze vyzkoušet, neboť jak jednoduchá či obtížná je montáž a používání, je u každého typu vozu velmi odlišné.

Stále více nových automobilů je dnes vybaveno úchytkami pro tzv. ISOFIX-sedačky. Při této technice je speciální sedačka jednoduše zasunuta do uložených západek ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve Vašem autě možné, měli byste ISOFIX-sedačku používat.

Zkušební značka obsahuje:

- jméno výrobce, jméno produktu
- značení „UNIVERSAL“ znamená, že schválená sedačka je použitelná téměř v každém automobilu
- 9kg-25kg udává váhový rozsah a rozsah použití
- E4 v kroužku je zkušení symbol a kód země (E8 – ČR, E1 – Německo, E4 – Itálie)
- např. 03301074 je číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy /03/- sériové číslo

Zdroj: www.ibesip.cz

MDg2M